نشرياتاطلاعیه هامعرفی ساختار و تشکیلات دستگاهارتباط با مادرباره مانظرسنجیپرسش و پاسخ
تازه های خبر
حلول ماه رجب المرجب بر تمامي سالكان و شيفتگان درگاه ربوبيت مبارك باد
 
 
 
 حلول ماه رجب المرجب

بر تمامي سالكان و شيفتگان درگاه ربوبيت مبارك باد

 

رجب ماه خودسازي و توشه گرفتن است. هفتمين ماه از سال هجري قمري رجب نام دارد كه نبايد فضيلت آن را به بوته فراموشي سپرد زيرا در ميان ماههاي دوازده ‏گانه تنها و بدون ائتلاف با ماههاي ديگر از حرمت و قداست ‏برخوردار مي ‏باشد، در واقع چهار ماه در قرآن كريم با تعبير «حرم‏» يعني برخوردار از حرمت ‏ياد شده است كه يكي از آنها فرد است كه رجب نام دارد و در آن قتال و كشتار حرام مي ‏باشد.

رسول اكرم (ص) فرموده ‏اند: «رجب ماه بزرگ خداست و هيچ ماهي در حرمت و فضيلت‏ به پايه آن نمي ‏رسد و قتال با كافران در اين ماه حرام است، آگاه باشيد كه رجب ماه پروردگار است و شعبان ماه من و ماه رمضان ماه امت من است و اگر كسي در ماه رجب حتي يك روز روزه بدارد خدا را از خود خشنود ساخته و خشم الهي از او دور مي‏گردد

امام هفتم (ع) فرموده ‏اند: رجب نام نهري است در بهشت كه از شير، سفيدتر و از عسل، شيرين‏تر است; هر كس يك روز از آن را روزه بدارد خداوند از آن نهر به او بياشامد.

  ماه رجب، به دليل برخورداري از مزاياي گوناگون و توجه به ابعاد معنوي آن، نام‏هاي ديگري نيز دارد؛ نام‏هايي مثل ماه آمرزش خواهي (شهرُ الاستغفار)؛ ماه تك (رَجَبُ الفَرد) به دليل تنها واقع شدن و جدا شدن آن از ساير ماه‏هاي حرام؛ سرشار (رَجَبُ الاَصَبّ) به دليل نزول سرشار رحمت الهي؛ ماه اميرمؤمنان (شهرُ اميرِالمؤمنين)، ريسمان الهي و اَصَمْ يعني برخوردار از فضيلت‏هاي بسيار.

فرا رسيدن اين ماه، نعمت بزرگي است كه بايد از آن بهره فراوان ببريم و نگذاريم شبها و روزهايش، با غفلت سپري شود. عبادت و نيايش، نماز و روزه، دعا و صلوات و سرانجام به ياد خدا بودن و تذكر در اين ماه خجسته، لذتي ديگر دارد، همين بس كه اگر يك روز از اين ماه را با خلوص نيت و با توجه قلب روزه بگيريم، مستوجب رضوان بزرگ الهي خواهيم شد. رسول خدا (ص) مي فرمايد:

هان! ماه رجب و ماه شعبان دو ماه من اند و ماه رمضان ماه امتم. آگاه باشيد، هر كه يك روز از ماه رجب را با ايمان و اخلاص روزه بگيرد، مستوجب رضوان بزرگ الهي مي گردد و روزه اش در آن روز بي گمان خشم خداوند را فرو مي نشاند و دري از درهاي دوزخ را بر روي خويش مي بندد.

 

 

روابط عمومي هواشناسي استان اصفهان

1397/12/16
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
ورود اعضا
شناسه کاربري
کلمه رمز

کدامنیت  forget کلمه رمز را فراموش کرده ام
register ثبت نام

Powered by DorsaPortal